Wiele osób na wstępie rezygnuje ze zmiany codziennych nawyków na te tzw. ekologiczne, będąc przekonanym, że jest to rozdział przeznaczony dla osób zamożnych, hipsterów czy szalonych maniaków. Takie stanowisko blokuje wiele okazji do ułatwienia sobie życia i zachowania ekstra sumy w portfelu. Nie bez powodu mówi się, że świadomy człowiek potrafi skutecznie oszczędzać, bowiem efekty bycia eko są niezwykle długofalowe i często odkłada się dodatkową gotówkę na czynnościach, na które zwykle nie zwraca się uwagi, a są prawdziwą studnią bez dna pod względem pieniężnym, gdy podejdzie się do sprawy bez refleksji.

Co zrobić, by być eko tanim sposobem?

Świadome życie, w którym bierze się pod uwagę dobro środowiska, to wybór, który wcale nie wymaga wyrzeczeń poza nasze możliwości. Do ekologii przyległ stereotyp, że trzeba kupować żywność ze specjalnym oznaczeniem na opakowaniu, piec chleb domowy i unikać korporacji. To zupełnie bez sensu. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by choć trochę, stopniowo zwiększać swoją wiedzę na ten temat, nie być obojętnym, a wtedy każdy wybór będzie zgodny z własnymi przekonaniami, zdrowiem, jak najlepszy dla środowiska i korzystny dla portfela. Oto kilka wskazówek jak zaoszczędzić i przy okazji dokonywać wyborów, które są ekologiczne:

1. Zrób swój własny płyn do czyszczenia powierzchni

Zamiast kupować zestawy środków czyszczących i regularnie zużywać plastikowe opakowania, sporządź uniwersalny, domowy i naturalny specyfik do czyszczenia. Wystarczy zmieszać wodę z octem i sodą oczyszczoną, a każdy brud zniknie bez trudu, bez dodatkowych opakowań z plastiku i bez wydawania pieniędzy na płyny z reklamy. W większej skali można naprawdę sporo zaoszczędzić.

2. Zainwestuj w dzbanek filtrujący

Kupowanie wody butelkowanej ma wiele minusów:
– brak wygody (trzeba dźwigać zapasy butelek podczas zakupów),
– zużywa zatrważające ilości plastiku, w których jest sprzedawana,
– nie opłaca się w porównaniu z użyciem wody kranowej.

Nabywanie filtra raz na jakiś czas to znacznie bardziej ekonomiczna i komfortowa sprawa. Dzbanek filtrujący zapewnia w zasadzie nieograniczony dostęp do wody. Poza domem przyda się mniejsza butelka z wkładem filtrującym, dzięki której nie trzeba będzie kupować wody w sklepie, tylko uzupełni się zapas wody np. w miejscu pracy czy każdym innym z dostępem do kranu.

3. Nie zużywaj foliówek

Torby foliowe to przeżytek, jednak nadal dość wygodny. Warto nosić przy sobie torbę wielokrotnego użytku, która kosztuje kilka lub kilkanaście złotych, a jej trwałość można liczyć w latach. Zamiast wydawać po kilkadziesiąt groszy przy każdych zakupach, lepiej wydać raz 10 czy 15 zł (często można kupić bawełniane torby nawet za kilka złotych) i mieć spokój oraz wygodę (bez martwienia się, że torba pęknie przy sporych zakupach). Warto również używać toreb wielokrotnego użytku do pakowania owoców i warzyw oraz innych produktów na wagę. Często niepotrzebnie zużywa się malutkie foliowe paczki, żeby umieścić w nich dwa pomidory. Po powrocie do domu foliówka ląduje w koszu na śmieci i nawet, jeśli wyrzucimy ją do pojemnika z tworzywami sztucznymi, to i tak pozostaje niepotrzebnym odpadem- swoją funkcję spełniała kilka minut, a rozkładać się będzie kilkaset lat.

4. Noś termos lub kubek do napojów na wynos

Jeśli często bywasz poza domem i korzystasz z usług kawiarni, takie wyposażenie bardzo się przyda. Zamiast zużywać jednorazowe kubki (i często plastikowe nakładki do zamknięcia), warto poprosić o przyrządzenie napoju we własnym kubku. W każdej chwili można go bezpiecznie zamknąć, odłożyć do torby na później i zachować na dłużej ciepło kawy czy herbaty. Poza tym, znacznie bardziej korzystne jest przygotowanie ulubionego płynu w domu bez wydawania dodatkowych pieniędzy w sklepie. Wystarczy porównać cenę kawy w kawiarni i tej przyrządzonej w domowych warunkach. Podobnie można zrobić ze słomkami- metalowe są trwałe , a regularnie używane, znacznie poprawią stan naszego portfela w porównaniu z plastikowymi, które wyrzuca się po kilku minutach użytkowania. W skali roku to naprawdę niezła oszczędność. Wygoda, pieniądze w kieszeni i przy okazji ekologia. Czego chcieć więcej?

5. Wybierz energooszczędne żarówki

Po pierwsze, zużywają mniej prądu niż zwykłe- przekłada się to na mniejsze rachunki za prąd. Po drugie, cena jest porównywalna do innych. Po trzecie, działają na tyle długo, że nie trzeba się martwić o ich częstą wymianę. Słowem, zapewniają wygodę i oszczędność z korzyścią dla środowiska.

6. Zaglądaj do lumpeksów

Sklepy z używaną odzieżą to prawdziwa skarbnica niepowtarzalnych rzeczy. Warto wybrać się tam od czasu do czasu zamiast wydawać pieniądze na nowe, często wątpliwej jakości ubrania z sieciówki. Dobrze jest również dawać bluzkom i spodniom drugie życie poprzez sprzedawanie ich np. za pośrednictwem stron internetowych do tego przeznaczonych lub oddanie ich do wybranej fundacji. Często sterty nienoszonych rzeczy zalegają w mieszkaniach, a przecież można je wykorzystać ponownie. Mądrym wyborem jest też stawianie na odzież dobrej jakości, dzięki czemu nie trzeba będzie wymieniać jej co kilka miesięcy na nową. Raz wydane większe pieniądze na coś, co posłuży nam kilka lat, to inwestycja na przyszłość bez zapełniania koszów na śmieci materiałami trudnymi do przetworzenia.

Ekologia jest naturalna

Jak widać, powyższe pomysły są przede wszystkim logiczne, wygodne i oszczędne, a ekologiczny styl życia pojawia się przy okazji. Takie wybory są najlepsze- bez presji, na własnych zasadach, ale z poszanowaniem dobra wspólnego jakim jest Ziemia. Moda na bycie eko z pewnością zachęciła wiele osób do zmiany nawyków, a tym samym dokonała małych-wielkich zmian dla świata, jednak to, co modne, często jest też krótkotrwałe i w pewnym sensie bezrefleksyjne. Wiele ludzi dało się wcisnąć w pułapkę konsumpcjonizmu i ślepo wierzy tylko w te produkty, które są oznaczone jako „eko”, nie czytając składu i nie wyciągając żadnych wniosków ze swoich działań. A to właśnie „mądra” ekologia jest najbardziej skuteczna i trwała. Powala solidnie wdrażać zmiany w życie i w pełni je rozumieć oraz dostosowywać do własnych preferencji, zamiast rzucać się na głęboką wodę zmian i kapitulować na pierwszej prostej. Ekologia to świadomość, wybór i dobrodziejstwo, z którego każdy może korzystać- jest niejako wpisana w naturę człowieka.

Dodane przez admin