Szacuje się, że jedna dziesiąta ludzkości czerpie swoje źródło utrzymania bezpośrednio z gór, które są ważne nie tylko dla tych, którzy w nich mieszkają, ale także dla milionów ludzi żyjących na terenach nizinnych. To powiedziawszy, oto jak chronić światowy system górski.
Jak wiemy, ludzkość stoi dziś przed ciągłym wyzwaniem związanym z dbaniem o przyrodę, dlatego ważne jest, aby pamiętać, że góry odgrywają zasadniczą rolę w obiegu wody, przechwytując wilgoć z mas powietrza; kiedy woda wytrąca się w postaci śniegu, jest magazynowana do czasu jej stopienia wiosną i latem, co jest niezbędne dla ludzi, upraw i przemysłu znajdującego się poniżej, często w okresie najmniejszych opadów.
Podobnie wody górskie wykorzystywane są do wytwarzania energii wodnej, której większość zużywana jest w dolinach. Młyny wodne mają długą historię jako generatory energii w regionach górskich, głównie do mielenia zboża. Jak więc możemy chronić otaczający nas system górski?
Często spacerując po bardzo turystycznych szlakach górskich takich jak Morskie Oko w Tatrach można się natknąć na śmieci, dlatego zacznij od unikania zaśmiecania okolicznych terenów, takich jak szklane butelki, puszki, niedopałki papierosów itp. ponieważ może to powodować pożary i sprzyjać pogorszeniu stanu tych ekosystemów. Należy zauważyć, że góry są bardzo delikatnymi ekosystemami, a obfite opady, strome zbocza i luźne gleby mogą prowadzić do silnych spływów powierzchniowych, erozji i osunięć ziemi.
Osady powstałe w wyniku erozji silnie zanieczyszczają wody powierzchniowe. Użytkowanie gruntów, rozwój infrastruktury, górnictwo i turystyka na obszarach górskich mogą znacząco wpływać na ilość i jakość wody w rzekach i warstwach wodonośnych. Dlatego tak ważna jest świadomość konieczności dbania o te obszary, które są tak ważne dla jakości życia człowieka. Bądź odpowiedzialnym turystą i nie pozostawiaj podczas swoich wycieczek jakichkolwiek pozostałości.