Na pewno, gdy niejednokrotnie byliście popływać w jeziorze lub w morzu, zastanawialiście się, jakie zwierzęta i rośliny mogą tam żyć. Niektóre, choć nieuchwytne, można zobaczyć gołym okiem, np. ryby czy kraby. Gdybyśmy jednak mogli zajrzeć do wody za pomocą mikroskopu, moglibyśmy zobaczyć cały wszechświat stworzeń pływających w wodzie – plankton. Dlatego zamierzamy wyjaśnić, czym jest plankton.
Co to jest plankton?
Victor Hensen był pierwszym naukowcem, który w 1887 roku użył terminu plankton w odniesieniu do grupy organizmów, które unosiły się na morzu. Dlatego wybrał słowo, które tak trafnie je opisywało: plankton oznacza „wędrowca”.
Ta grupa organizmów jest bardzo liczna i zróżnicowana, zamieszkuje zarówno wody słodkie jak i morskie. Plankton jest najbardziej reprezentatywny w oceanach i morzach (również w morzu Bałtyckim o którym przeczytasz w https://jurata24.pl) Jednak w ekosystemach słodkowodnych występuje on zazwyczaj w systemach, takich jak jeziora, stawy czy zbiorniki, ponieważ w miejscach, gdzie występują prądy, zostałby wymyty.
Rodzaje planktonu
- Fitoplankton: Jest to plankton i podobnie jak rośliny pozyskuje energię i materię organiczną w procesie fotosyntezy. Żyje w warstwie fotycznej, czyli obszarze, który otrzymuje światło słoneczne, a w oceanie światło sięga nawet 200 m. Składa się z sinic, okrzemek i dinoflagellatów.
- Zooplankton: Jest to plankton przypominający zwierzęta. Żywi się fitoplanktonem i innymi organizmami zooplanktonowymi. W jego skład wchodzą skorupiaki, meduzy, larwy ryb i inne organizmy. Organizmy zooplanktonowe można rozróżnić w zależności od tego, jak długo należą do planktonu. Organizmy holoplanktoniczne są częścią planktonu przez całe życie, natomiast organizmy meroplanktoniczne są częścią planktonu tylko przez jedno stadium, zwykle larwalne.
- Bakterioplankton: Czyli zbiorowiska bakterii. Są one odpowiedzialne za rozkład detrytusu i odgrywają kluczową rolę w cyklach biogeochemicznych niektórych pierwiastków.
Większość organizmów planktonicznych ma mikroskopijne rozmiary i dlatego stosowaną jednostką miary jest mikron (tysięczna część milimetra). Średnia wielkość waha się od 60 mikronów do milimetra.